Gebelikte Cinsellik

Hamilelik süresince cinsel hayat konusunda asılsız bilgilendirmeler anne adaylarını gereksiz Gebelikte Cinsellikkorku ve endişelere itmektedir.

Gebeliğin ilk 3 ayında halsizlik, bulantı kusma, uykuya meyil, meme hassasiyeti, vücutta oluşan fiziksel değişiklikler, genital bölgede kanlanma artmasına bağlı ödem oluşmasına ve haznede ağrı yapmasına bağlı olarak cinselliğe ilgi azalır.

İkinci 3 aylık dönemde anne adayının ruhsal ve bedensel olarak kendini iyi hissetmesine bağlı olarak libidoda artma başlar. Son 3 ayda uterusun büyümesi, uykusuzluk, mide şikayetleri, memelerden bazen süt gelmesi, bacak krampları, yalancı doğum sancıları, doğumun yaklaşmasının yarattığı psikolojik ortam anne adayının cinselliği ikinci plana itmesine neden olur. Buna rağmen gebeler genital bölgede kan akımının artmasına bağlı olarak orgazmı daha yoğun yaşarlar. Orgazm oksitosin (rahim kasılması yapan hormon) salgılanmasına neden olur ama erken doğuma yol açmaz.

Cinsel ilişki bebeğe zarar vermez. Rahim ağzında oluşan mukus tıkacı sperm ve bakteriler için bariyer görevi görür. Eğer gebelikte; düşük tehlikesi, nedeni belli olmayan vajinal kanama, plasenta previa (eşinin önde olması), erken doğum tehditi, su kesesi açılmışsa, gebede aktif condilom varsa, cinsel yolla bulaşan hastalık varsa, doğuma tek bebekte son 1 ay, çoğul gebelikte son 3 ay kalmışsa, daha önceki gebeliklerinde düşük veya erken doğum tehlikesi geçirdiyse cinsel ilişkiye izin verilmez.

Gebelikte ilişki sonrası kanama olması durumunda mutlaka doktorunuza başvurunuz. Uterus üzerinde baskı yaratmayan cinsel pozisyonlarda birlikte olunmalıdır. Meme başının hassas olması, bazen süt gelmesi, uyarılmaya bağlı oksitosin salınımı olabileceği için dikkatli olunmalıdır. Sperm içindeki prostogandin rahim kasılması yapabileceği için kondom kullanılmalıdır. Kimyasal madde içermemeli ve kayganlaştırıcı kullanılmamalı.

Gebelikte CinsellikLohusalık döneminde epizyo (doğum kesisi) veya sezaryan yerinde ödem, dikişler, ağrıya bağlı, vajende kuruluğa bağlı libidoda azalma görülür. Emzirme saatinin gelmesi veya bebeğin ağlayabilecek olması nedeniyle konsantrasyon sorunu yaşanabilir. Doğumdan sonra doktorunuza muayene olduktan sonra cinsel ilişkiye ne zaman başlayabileceğinizi hemde nasıl bir korunma metodu uygulayacağınızı öğrenebilirsiniz. Önerilecek ilaçlar ve kayganlaştırıcı jellerle doğum sonrası oluşan cinsel ilişkide ağrı tedavi edilebilir. Bazen doğum sonrası vajinismusta görülebilir. Doğum şekli cinsel hayat üzerine çok etkili değildir, sadece normal doğum sonrası açılan epizyo yerinin uygunsuz iyileşmesi sonucu ilişki sonrası ağrı daha çok görülür.