jinekolog

Jinekolog; Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarına denilmektedir. Tıp fakültesini bitirdikten sonra tıp uzmanlık sınavı kazanılarak ayrı bir eğitim gerektirir. Bu eğitim eğitim ve araştırma hastanelerinde veya üniversite tıp fakülteleri kadın doğum kliniklerinde 5 ile 6 yıl arasında sürmektedir.

Her bayanın mutlaka bir jinekolog doktora ihtiyacı vardır. Kız çocukluğu döneminden yaşlılık dönemine kadar farklı rahatsızlıklardan dolayı jinekolog doktora gitmeniz gerekir. İlk jinekolojik muayene bir bayan için oldukça önemlidir. Bu jinekolojik muayenenin ileride zihinsel travma yaratmaması için uygun jinekolog tercihi yapılmalıdır.

Özellikle ilk adetlerin başladığı dönemlerde jinekolog doktora muayene olmanız adet sancılarınızda sizlere nelere dikkat edilmesi gerektiği, ne tür ilaçlar alınması gerekliliği anlatılır. Ultrason ile karından bakılarak rahim ( uterus ) ve yumurtalıklarda (over) her hangi olumsuz bir durum var mı kontrol edilir. Gerekirse alttan dış genital organlara bakılarak kızlık zarı konusunda kişiye bilgilendirme yapılır. Böylece ileride evlilik çağı geldiğinde ne gibi durumlarla karşılaşacağını bilmesi ilk gece korkusuna karşı etkili olacaktır. Antalya’da Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak 7 gün 24 saat jinekolog doktor ve cinsel terapist olarak özel muayenehanemde hizmet vermekteyim.